Villand Hostel'de Kalınır mı? Nasıl bir yer? Okula Uzaklık?

24 Aralık 2016 Cumartesi

Özellikle Baltic International Academy(BİA)’yi kazanan arkadaşların en çok yönelttikleri soru. Çünkü Riga’da ki yurt sistemi okullara bağımlı ilerliyor. Yani her okulun kendi yurdu var. Eğer öğrencisi iseniz o yurda kayıt yaptırıyorsunuz. Örnek olarak Letonya Üniversitesi’nin Prima Hosteldir, Riga Teknik Üniversitesi’nin Kipsala. Ama BİA’nın maalesef böyle bir anlaşması yok.

BİA için en iyi alternatiflerden biri olarak benim de kaldığım Villand Hostel kalıyor.


Öncelikle genel olarak bir tanıtayım. Resimlerde gördüğünüz gibi ahşap bir ev.3 katlı. giriş katında tam karşıda mutfak vardır. sağda ve solda olmak üzere giriş katında 4 er kişilik iki oda var. biri kızlar için biri erkekler.

İkinci katta 1 ve iki kişilik odalar. Üçüncü katta da 2 tane oda var. Bu kat sadece kızlara ait. Her katta banyo ve tuvalet var.

Buradan memnun olanlar kadar memnun olmadan ayrılanlar da oldu. Ama ben genel olarak memnun ve güzel hatıralar bıraktığım bir 10 ay yaşayarak ayrıldım.

Ev olmasından ve ev sahibinin oldukça iyi niyetli biri olmasından dolayı bol bol party verebilirsiniz. kimse karışmaz. Hatta bize "evi yıkmadığınız sürece istediğinizi yapın" demişti. Bunun üzerine verdiğimiz party'de buna güvenerek biraz abarttık. Siz o kadar abartmayın :)

Tam bir aile ortamı olur. Beraber yemek yapar yersiniz, baharda dışarıda barbekü yapar muhabbetinizi edebilirsiniz. Ortalama 15 kişilik kocaman bir uluslararası aile. Bence bu fırsatı yurtta bulamazsınız.

İlk dönemimde evde 10 Türk falan vardı herhalde ama 2. dönem tek bendim. Bu biraz sizin şansınıza bağlı.

Old Town'a uzaklığı 5 durak olması lazım. 15 dk sürüyor maksimum. 15 Numaralı Troleybus ile. Ah be o pis kokusu geldi aklıma :) 

Okula Yakınlık

Yürüme mesafesindedir. Maksimum 5 dk sürer. 

Burası evimiz. Bu gördüğünüz yoldan düz gittiğiniz zaman karşınıza bir park çıkacak. O parkın tam karşısında okulu göreceksiniz.
Parkımız bu. hemen karşısında ise okul var. Burası sonbaharda yapraklar dökülünce ve kar yağdığı zaman oldukça güzel oluyor. Tadını çıkarın.
  

Temizlik Nasıl?

Bu tamamen evde kalan diğer öğrencilerin temizlik tutumuna bağlı. Ev temizliğinden kalan sizler sorumlusunuz. ( Ben kalırken böyleydi. Şimdi nasıl bilmiyorum ) Mutfak ve Banyo siz ne kadar temiz tutarsanız o kadar temiz. Beklentilerinizi fazla yükseltmemenizi tavsiye ederim :) Zamanla alışırsınız.

Bu da mutfağın son hali idi. Sanırım dönmeden 1 gün önce çekmiştim. Bak işte yine duygulandım. 

Ben tekrar kalsam yine burada kalırdım. Nasıl zaman geçireceğiniz denk geleceğiniz oda ve ev arkadaşlarınıza bağlı. Bir aile olacağınız bol eğlenceli zaman da olabilir, bunun tam tersi de. Ama bence bir yurttan daha iyi. Tabi bu benim düşüncem. Size bol şans :)

0 yorum:

Yorum Gönder