NE pahalı? NE ucuz?

15 Mayıs 2016 Pazar

Uzun zamandır yazmıyordum. Tekrar döndüm. Bu süre zarfında Riga'ya erasmusa gidecek birçok kişi beni sosyal medya üzerinden bulup birçok soru sordu. Bu sayede güzel arkadaşlar da edindim. Şimdi en çok gelen soruları buradan yavaş yavaş açıklamaya çalışacağım

 Genel olarak en çok gelen sorulardan biri ne pahalı? ne ucuz?

Riga'da genel olarak tekstil pahalıdır. He çok aşırı değil ama Türkiye standartlarının üzerinde. Aklınızda " acaba Türkiye'den mi götürsem oradan mı alırım?" diye bir soru varsa ve eğer bavulunuzda da yer varsa Türkiye'den götürmeniz daha yararlı olacaktır. Özellikle kışlık mont vb kalın şeyleri.

GSM ucuzdur. Ben erasmus yaparken BITE diye bir markayı kullanıyordum. Ne kadar para yüklersen o kadar kullanıyorsun. Kendi arasında konuşmak bedava, Türkiyeyi aramak dakikası 0,15 cent idi. Mesela ben 10 € yüklerdim genelde. Yüklediğiniz para üzerinden konuşuyor internete giriyorsunuz. öyle paket falan yok. 10€'ya 8 gb internet kullanıyordum. ve konuşuyordum.

Alkollü içecekler ucuz tahmin ettiğiniz gibi. 70'lik Vodkalar 10-12€ civarında. Okul dönüşü cebinizde kalan bozuklular ile 6 lı bira alabilirsiniz. biralar 50 cent falan. Şaka gibi ama öyle cidden :( ayrıntıya girmeyeceğim üzülüyorum.

Yemek standartların üzerinde biraz. Özellikle Türk kebapçılar falan tamamen kazık. İlk zamanlar ne yiyeceğimizi bilemediğimizden onlara sarılıyorduk. Bir dürüm 4 € olur mu be. Zaten rigada yemek için fazla bir şansınız yok. Yemek kültürü gelişmiş bir yer değil. Anca Mc Donald's. Marketlerde tavuk pahalı. Domuz ucuz. Daha pahalı. Meyveler pahalıdır. Orada yetişmediği için çoğu İthal'dir.Burada beğenmeyip yemediğimiz incir orada tane ile satılıyor. Tanesi 1.5 €

Şunu da belirteyim, tam yerini tarif edemem ama Old Town'da "GarlicPub" var. Hazırlanan her şey sarımsak soğandan. Oraya bir uğrayın kesin. Sarımsaklı bira, full sarımsak soğandan çorbalar.

toplu taşıma için kart çıkarırsanız ucuz. aksi halde pahalıya denk gelir. Oradaki otobüslerde burada olduğu gibi şöförün oradan kart basmıyorsunuz. her kapının orada kart basma yerleri var. bu yüzden kaçak binme çok olur. ama bazı yerlerde kontrol oluyor. kaçak biner ve yakalanırsanız hem otobüsten indirilirsiniz hem de para cezası yersiniz.

bence yapmayın.


0 yorum:

Yorum Gönder