Norveç - Oslo Gezisi

16 Ocak 2014 Perşembe


Yakaladığım gün doğumu. Dünyanın tepesindeki ülkelerde gün doğumu ve batımı ayrı tatlı oluyor.
Stockholm gezisi bittikten sonra otobüsle Oslo'ya geçtik. Vardığımızda saat 06.00 civarındaydı.Malum hava geç aydınlanıyor. Hava aydınlanana kadar terminalde bekledik. Tabi ufaktan içerideki marketlerin fiyatlarına göz dikiyoruz. Ayrıca acayip uykusuzuz. Benim bir hastalığım vardır. Hiç bir şekilde otobüs yolculuklarında uyuyamam. Stockholm yorgunluğu bir de üstüne yol eklenince iyice hayalet moduna girdik. Lakin gezmek için her şeye katlanırız. Bundan aylar önce, hadi geçen sene diyelim. Biri deseydi Norveç'e gideceksin diye hayal gibi gelirdi. Teee dünyanın tepesi. Hem madden uzak hem manen :)

 Fjord gezisinden bir kare. İnsanlar işte böyle yerlerde yaşıyor.
 Başka bir kare daha

Kalacağımız Hostel'i aramaya başladık. Etrafımızda gördüğüm manzara karşısında biraz şok oldum. Manzara şu, her yer siyahi. Çok garip geldi. Etrafta on kişi varsa bunların 9'u siyahiydi. Bunlar çoğunlukla afrikalı ve pakistanlı veya afgan idi. Sonradan daha merkeze gidince sayıları azaldı. Sanırım otogarın bulunduğu yer biraz getto tarzı bir yerdi.
Uzun bir süre aradıktan sonra Hostel'i bulduğumu düşündünüz tabi. Hayır bulamadım. Köşede bir taksi durağı vardı. Orada afgan göçmeni bir çocukla tanıştık. eline haritayı tutuşturduk.
"Biz burayı arıyoruz." dedik. Çocuk aldı yeri tek seferde olamasa bile bizi kalacağımız yere kadar bıraktı. Bu da Türkiye'de alışık olmadığımız bir durum. Çocuk işini bırakıp bizi Hostel'in önüne kadar bıraktı.
Neyse check-in için içeri girdik. Patron yerinde yok. Yaklaşık 30 dk kadar gelmesini bekledik. O sırada almak bir çocukla tanıştık. O da gezmeye gelmiş bilmemne bir sürü şey anlattı. Her yeri dövmeydi elemanın. :)
Eşyaları depoya bırakıp gezmeye çıktık. Hepimiz o kadar çok uyumak istiyoruz ki anlatamam. Herkes uykusuzluktan ölüyor. Lakin öyle dünyanın tepesinde gezinirken kış ayında erken hareket etmek gerekiyor. Saat 15.00 oldu mu hava kararmaya başlıyor. Zaten Hostel'den çıkana kadar saat 11 oldu. Hostel merkeze oldukça yakındı.
Aradaki fark hemen anlaşılıyor. Burası kesinlikle Stockholm'den daha soğuk. Ama güneşin doğuşu daha bir güzel görünüyor.
Paraları İsveç parasından biraz daha değerli fazla bir fark yok, ve daha pahalı bir ülke.
Oslo Fjyordlarıyla ünlü bir yer. Arkadaşlarla beraber tura katılalım dedik. Kişi başı 30€. Eğer 10 kişi gelirseniz grup indirimi yapıyorlarmış. Biz de başkalarını bekleyelim dedik. Belki 10 kişi oluruz indirimli alırız diye. Lakin nafile. Kimse gelmedi. Ta ki biz bilet alana kadar. Tam biletleri aldık 5 dakika sonra insanlar gelmeye başladı. Şans işte...


Burası da Opera binası. 

Teknenin arkası açık. ön taraflar kapalı. Zaten küçük bir tekneydi. Sırf fotoğraf çekme aşkıyla 2 saatlik turda dışarıda oturdum. İçeri giren dalgalarla bir güzel ıslandım. Üstüne gelen rüzgarla bir güzel donduktan ve bir sürü güzel fotoğraf çektikten sonra tur bitti. Tekneden indikten sonra inanın ayaklarımı hissetmedim. Botlarımın içi full kürklü. Bir de kalın çoraplar var. O halde ayaklarım dondu. Ben böyle üşüdüğümü hatırlamıyorum.
Geldik yine o hazin sona. Saat daha 15.00 olmasına rağmen hava kapamaya başladı. Hemen gezmeye devam edelim dedik ama yok olmayacak. Soğuktan öleceğiz. Önce gidip bir ısınmamız lazım. Hemen karşıda belediye binası vardı. Oraya gidip evsizler gibi sığındık. Siz de yazın bir kenara. O soğukta ısınmak için ideal. Üşüyorsanız dalın içeri hemen. :D
İşte burası o meşhur belediye binası. Üşüdüğünüzde direk buraya dalın.
Isınıp kendimize geldikten sonra Krallık Sarayına gittik. Saray Oslo'nun neredeyse tepesinde. Sarayın bahçesinden Oslo şehrini tepeden görüyorsunuz.
Gece karanlıkta açk hava heykel müzesini gezdik. Oldukça değişik heykeller vardı. Hava karanlık olduğundan fazla bir şey görmedik aslında. Sadece biraz fotoğraf ve aydınlatılmış yerler. Eğer Oslo'ya yolunuz düşerse hava kararmadan burayı ve fjordları  görün derim. Diğer yerleri karanlıkta da gezersiniz.
Açıkcası Oslo'yu fazla gezemedik. Gezilecek daha bir dünya yeri vardı. Ama havanın erken kararması bir de uçak biletinin ertesi gün olması sadece 1.5 gün süre verdi bize gezmek için. Kesinlikle bir kere daha gelmek lazım.

0 yorum:

Yorum Gönder