Son gelişmeler ( Sonu Hüzünlü )

20 Temmuz 2013 Cumartesi

Önceki yazılarda belirttiğim gibi bize gönderilen kabul mektubunda giriş tarihimiz 2 Eylül olarak belirtiliyor. Bu da vize başvurusunda bu tarihten önce bir tarih belirtemeyeceğimiz anlamına geliyor. Yaklaşık 2 hafta önce bu durumu karşıya bildirmiştik. Erken gelmemiz için bize yazı göndermeniz gerekiyor diye. Nihayet iki gün önce beklediğimiz yazı geldi. Bir hafta öncesine giriş tarihi yazılmış. En azından artık konsolosluk erken gidiş için sorun çıkaramayacak. 

Vize başvuru

Başvuru için gerekli olan evraklar 2 gün önce gelen belgeyle beraber tamamlandı. Tamamladım da ne oldu verdiler mi vizeyi? He verdiler. Daha git gel toplam 4 saatten fazla yok gidip evrakları vereceğim. Neyse, İstanbul için biletleri aldım. Tarihini buraya yazmıyorum ki yolumu kesip suikast düzenlemeyin. 

İstenen onca belge arasından beni en çok uğraştıran şey vize başvuru formunu doldurmak oldu. Tamamen insana eziyet etmek için var olmuş bir şey. Büyük harfle ve elle doldurulacak. Adres bölümlerini minicik yapmışlar bir de dalga geçer gibi büyük hafle doldurun diyorlar. Sığdırıcam diye canım çıktı. Ayriyetten bilinmeyen bir sürü şey var. Sırf 3 kere konsolosluğu aradım onları sormak için. Sonuç olarak vize için eksik yok. 

NOT: Erasmus öğrencisi olarak vizeye başvuracaksanız sizden istenen evrakların arasında yazmayan, " Son 3 ay'ın hesap hareket dökümü"nü almayı unutmayın. Gerekli belgelere neden yazmamışlar hala anlamış değilim ama başvuru esnasında kesin olarak isteniyor bilginize.

Ayrıca bu hesap hareket dökümü ne kadar ayıp be. Nerede yemek yemişim, nereden alışveriş yapmışım, kim para yollamış ne kadar yollamış her şey belli. 

HÜZÜN DOLU NOT: Hala kalacak yer bulamadık. Sanırım sokakta erasmus yapan ilk öğrenciler olacağız. Allah'ını seven üzerime yurt atsın :(

0 yorum:

Yorum Gönder