Vize işleri 2 ( Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırıldı )

19 Haziran 2013 Çarşamba

Letonya İstanbul Başkonsolosluğunu 3. aramam sonucunda vize için gerekli belgeleri mail ile aldım. Mailde yazan belgeler aşağıdaki gibi,

1) Vize başvuru formu (ekte)
2) 2 adet fotograf
3) Seyahat sağlık sigortası (vize başlangıç tarihinden sonra 105 gün )
4) Öğrenci belgesi (ingilizce)
5) Letonya'daki  okul'dan Kabul mektubu (kopya olabilir)
6) Okulunuzdan  ingilizce dilekçe (Not : masrafların AB tarafından karşılandığı ve alınan harç miktarı yazılacak)
7) Vize davetiye No.
8) Pasaport


Bu belgeler arasında eksik olan Vize numarası ve Sağlık Sigortası. Vize numarası için karşı okula bir hafta önce mail attım. Lakin hala cevap gelmedi. Sağlık sigortası için bir haftadır acente dolaşıyorum. Sonuçta para vereceğiz ucuz olanını bulmak lazım. Bu arada aman diyim sizi kazıklamaya çalışan çok olacaktır dikkatli olun. Aynı sigorta firmasının farklı bir acentesi öbüründen 60€ daha fazla kitlemeye çalıştı bana. Aman kanmayın bu İsrail destekli amerikan oyunlarına. Anadolu Sigorta, Güneş Sigorta, Allianz Sig. ve Axa Sigortayı gezdim. Arasında aklıma en yatkın olan Axa Sigortaya yaptırdım. Bir yıllık 30.000€ teminatlı.
Ne gezdim şu sigorta için. Sigortayı yaptırınca dikkat edin poliçenin ingilizcesini almayı unutmayın.
Yukarıda yazdığı gibi konsolosluk vize gününden 105 gün sonrasını kapsayacak şekilde sigorta istiyor. Bu da sorun oldu. poliçeyi hangi tarihten itibaren başlatacağımız. Ama bir yıllık yaptırdığım için sanırım kapsıyor.Not: Anadolu sigorta pahalı. Aralarında en ucuzu Güneş Sigorta ve Axa Sigorta. Bazı arkadaşlar HDI Sigorta'yı da öneriyorlar. Ama oraya gitmedim.


Vize Başlangıç Tarihi 

Bana mail geldikten sonra vize başvuru formunu inceledim. Genel olarak kolay bir form. Lakin Necati Şaşmaz'ın konuşması gibi anlaşılması zor yerler de mevcut. Sırf  bu yerler için konsolosluğu bir gün içinde 3 kere aradım. Artık telefondaki kadın sesimi tanımasın diye farklı telefondan ve sesimi değiştirerek aradım.  

Bizim kabul mektubumuzda başlangıç tarihi 2 eylül yazıyor. Ama biz daha erken gitmek istiyoruz. Forma hangisini yazacağız dedim. Kabul mektubunu yazmanız lazım, eğer daha erken tarih yazacaksanız karşı okuldan erken geleceğinize dair dilekçe almanız gerekiyor dedi. Bu duruma da garanti vermiyorlar. Yani erken gitme durumu kritik.

Ayrıca aklınızda bulunsun form BÜYÜK harfle ve EL ile doldurulacak.

Şimdilik karşı tarafa mail attım cevap bekliyorum. ona göre formu doldurup başvurumu yapacağım. Haydi esen kalın.

0 yorum:

Yorum Gönder