Vize işleri 1

15 Haziran 2013 Cumartesi

Pasaport geldikten sonra vize işlemlerine başladım. Başladım derken evrakları ufaktan toplamaya başladım.
İlk olarak belgeleri öğrenmek için konsolosluğu aradım. Telefonu açan konsolosluk görevlisi benden iyi Türkçe konuşuyordu. Az aksanı olmasa Türk zannedersiniz kolayca. Gerekli belgeleri sordum. Kadın önce vize mi istediğimi yoksa oturma izni mi istediğimi sordu. İstanbul konsolosluğu oturma izni vermiyormuş. Aklınızda bulunsun. Onun için Ankara'ya gitmek gerekiyormuş lakin o şekilde uğraşmalı oluyormuş. Kadın en güzelinin kendilerinin verdiği 90 günlük vize ile oraya gitmemi. Orada oturma izni almamı söyledi. Oraya giden arkadaşlara sordum onlar da öyle yapmışlar. Tam gerekli belgeleri söyleyecekti ki telefon kesildi. Ben de tekrar aramadım.

İnternetten öğrendiğim kadarıyla İngilizce Transkript, öğrenci belgesi, pasaport, fotoğraf, sağlık sigortası vb belgeler gerekli. Sağlık sigortasını araştırdım. Güneş sigorta ile görüştüm. Bir yıllık 55€ imiş. Fazla pahalı sayılmaz. Zaten bu fiyattan daha pahalı yerlere yaptırmayın. Ayak üstü kazıklamasınlar.

Genel olarak şuan için beklemedeyim. Elimde Transkript, öğrenci belgesi, kabul mektubu, vize yazısı, fotoğraf falan var. Sigortayı daha yaptırmadım. Şu işler bitse de rahatlasak. 

0 yorum:

Yorum Gönder