İlk aşama tamamlandı sayılır

5 Nisan 2013 Cuma

Geçen sene kazanıp onaylamaya cesaret edemedikten sonra, bu sene Letonya-Riga'daki Baltic International Academy'de Erasmus yapmaya hak kazandım. Bu arada Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim. Daha erasmusun başlamasına ortalama 5 ay olmasına rağmen şimdiden daha işlemler devam ederken blog yazmaya başlamak istedim. Bir seneye yakın sürecek olan erasmus maceramı elimden geldiğince günü gününe burada aktarmaya çalışacağım.

Şimdi sadede gelirsek,

Erasmusu daha önce kazanan arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla - ki siz de bilirsiniz - yurt dışına çıkmadan önce halledilmesi gereken birçok bürokratik iş var. Ve ben bu bürokrasiden nefret ederim. Sırf şu koşuşturmalardan tırstığım ve korktuğum için bu işten vazgeçmeye karar verecek gibi oldum. Amma ve lakin devam kararı aldık.

Aynı okulu sınıftan üç arkadaşla beraber kazanmış olmak büyük şans. Tek başına olmaktansa beraber daha iyi zaman geçireceğimiz kesin.

Daha neredeyse kimseye mail gelmeden bize mail atıldı. Şunu söylemeliyim ki bu bakımdan oldukça şanslıyız. Umursamaz, atılan maillere cevap vermekten yoksun insanlara denk gelmemek oldukça iç açıcı, tansiyon dengeleyici bir olay. Neyse bize mail ile hangi evrakları göndermemiz gerektiği söylendi. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibi;

  1. Foreign Exchange Student Application Form, filled in by the student
  2. Transcript of academic progress in English (issued by sending university)
  3. Statement about sufficient knowledge of English (signed by Institutional or Departmental Coordinator of sending university)
  4. Photocopy of passport
  5. Learning agreement (3 hard copies with original signatures and stamps)
  6. 2 passport-size photos (2x3 cm) (for the identity card; therefore, they should be original, not scanned)

Bunların arasında en zor ve adamı sinir hastası etme olasılığı en yüksek olan olan ders eşleştirme olayı. Yukarıdaki maddede "Learning agrement" olarak geçiyor.

Bilirsiniz Vize sonrası dönem okula gelinmez. Böyle bir "teamül kuralı" var. Ama biz ne yaptık azmettik, fedakarlık ettik, kahır çektik, azap çektik, işkence gördük. Yok lan o kadar değil ama yine tatile gitmeyerek fedakarlık ettik sayılır. Sırf şu işleri biran önce halledip kabul mektubunu beklemeye koyulmak için. 

2. ve 3. maddelerde istenen şeyleri hemen ilk gün hallettik. Zor olan dediğim gibi ders eşleştirme olayıydı. Çok zorlanmadan ama yine de azap çekerek eşleştirme işi bitti. Şimdi size tüm aşamaları anlatacak değilim zaten yoruldum :( Sırf istedikleri iki tane lanet olasıca 2x3 fotoğrafı çektirmek için bile acı çektik bildiğin. Bugün, bu saat ve bu dakika itibariyle sadece Application form ve Lerarning Agreement'in doldurulması kaldı. Büyük ihtimal Pazartesi günü doldurup, bir ara karşı tarafa göndereceğiz. 


Sonra işler bitiyor mu ? Yok yavrum o kadar kolay değil, ondan sonra bizim okuldaki işlemler başlayacak. Daha sonra Pasaport, sağlık sigortası, banka hesabı, vize görüşmeleri vb bir sürü adamın tansiyonunu yükseltecek, bu havaların tam ısınmaya başladığı zamanlarda adamı tere boğacak işlemler var.

Değinmeden edemeyeceğim tam Erasmus zamanı bölüm kordinatörümüzü değiştirdiler. Gelen kişi de pek bir şey bilmiyor. Kurum kordinatörüne gidiyoruz atar yiyip çıkıyoruz. Bize bu işlerde yardım eden neredeyse tek kişi Fahriye hocam siz olmasanız ne yapardık.

Şimdilik bu kadar. İşlemler sırasında ölmez sağ kalırsam tekrar burada olacağım. Esen kalın.

I love you Fahriye hocam. 

1 yorum:

Mehtap Bektas dedi ki...

Merhaba Alican,
Bu yıl bahar döneminde Letonya'ya erasmus hakkı kazandım. Şansıma bu yıl fakültemde (Uludağ veteriner) ilk kez açılan bir ülke ve tek kontenjanla öğrenci alıyor. Benim gideceğim üniversite Riga'da olmasa da ( latvia university of agriculture Jelgava) Letonya ile ilgili bir sürü yararlı bilgi bulabildim blogunda, teşekkür ederim bunun için öncelikle. Ama cevaplandırdığım soruların yanında bir çok yeni soru da oluştu aklımda. Rica etsem bunları cevaplandırmada bana yardımcı olabilir misin?

Yorum Gönder